Psychoterapia rodzin

Rodzina powinna się wzajemnie wspierać. Mówi się, że w rodzinie tkwi nieograniczona niczym siła do pokonywania wszelkich barier i przeciwności losu. Tymczasem zdarza się, że kontakty rodzinne ulegają rozluźnieniu, a bliskie sobie osoby nie potrafią się ze sobą porozumiewać. Narastają konflikty, pojawiają się kłótnie, a nawet awantury. Takie sytuacje powinny Cię skłonić do poszukiwania fachowej pomocy. Dla Twojej rodziny najlepsze będzie wzięcie udziału w ukierunkowanej psychoterapii dla rodzin.

Jak wygląda psychoterapia dla rodzin?

Terapia rodzin obejmuje regularne spotkania, które pozwalają dociec przyczyn problemów, zdiagnozować je i wskazać właściwą drogę działania. Jak terapeuta rodzinny będę Wam towarzyszyć w cyklu spotkań. Porozmawiam z poszczególnymi członkami Waszej rodziny o ważnych dla Was sprawach dotyczących codziennego życia.

Czy potrzebna jest mi psychoterapia?

Masz poważne problemy, które rzutują na całą Twoją rodzinę? Nie wiesz, jak naprawić relacje w rodzeństwie czy pomiędzy małżonkami? Terapia rodzin jest okazją do poprawy komunikacji oraz relacji pomiędzy członkami rodziny.

Z psychoterapii dla rodzin możesz skorzystać zawsze wtedy, gdy:

 • w Twojej rodzinie pojawiają się lub eskalują kłopoty i konflikty we wzajemnych relacjach;
 • czujesz, że kłopotliwa sytuacja, w jakiej znalazł się członek rodziny, w sposób znaczący wpływa na funkcjonowanie całej rodziny;
 • kontakty pomiędzy domownikami stają się napięte;
 • domownicy przestają ze sobą rozmawiać i oddalają się od siebie;
 • wystąpi poważny konflikt pomiędzy członkami rodziny, którego sami nie są w stanie zażegnać;
 • masz trudności w budowaniu trwałych i w pełni satysfakcjonujących więzi pomiędzy członkami rodziny;
 • występują trudne sytuacje w rodzinie, np. w związku z pojawieniem się na świecie kolejnego dziecka;
 • dzieci zaczynają sprawiać trudności wychowawcze;
 • rodzina przechodzi kryzys i nie radzi sobie z jego negatywnymi skutkami;
 • rodzina lub jej poszczególni członkowie nie radzą sobie z nową sytuacją , np. zamieszkaniem w innym miejscu;
 • rodzice niepokoją się tym, jakie zmiany zachodzą w zachowaniu ich pociech;
 • rodzice tracą poczucie kontroli nad dziećmi i nad rozwojem rodziny,
 • rodzina przeżywa traumę i jest w okresie żałoby, bądź zmaga się z przewlekłą chorobą członka rodziny.

W każdym z tych przypadków polecam wizytę w moim gabinecie. Być może psychoterapia dla rodzin będzie przysłowiową ostatnią deską ratunku dla Ciebie i Twoich bliskich. Jest ona dedykowana wszystkim, którzy chcą poprawić swoje funkcjonowanie w życiu rodzinnym , nawet po najtrudniejszych kłótniach i konfliktach.

Jak prowadzę psychoterapię dla rodzin?

Każda rodzina jest inna, inaczej funkcjonuje i ma swój unikalny układ relacji. Rządzi się własnymi prawami. Nie ma jednego, uniwersalnego modelu rodziny czy stylu porozumiewania się jej poszczególnych członków. Tak jak każdy z nas jest inny, tak inne bywają rodziny. Poszczególni członkowie mogą pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach. Z pewnością w pewien sposób oddziałujecie na siebie, każdą swoją aktywnością, nie tylko wprost – słowem, ale i gestem, zachowaniem czy przyjmowanymi postawami.
Z uwagi na unikalność każdej rodziny, także i psychoterapia powinna być dobrana pod kątem jej potrzeb. W każdej rodzinie problemy jednego z domowników wpływają na życie wszystkich. Tak samo jak problemy całej rodziny, wpływają bezpośrednio na każdego domownika z osobna.

Na każdym spotkaniu w moim gabinecie chcę rozmawiać z całą rodziną. Dla mnie, jako psychoterapeuty, bardzo ważna jest obecność wszystkich domowników, nie tylko tych, którzy sprawiają problemy. Psychoterapeuta wraz z pacjentem lub pacjentami analizuje to, co dzieje się w rodzinie i szuka najlepszej drogi wyjścia. Ułatwia komunikację i uświadamia, gdzie leży problem.