Zaburzenia nerwicowe
Nie umiesz utrzymać swoich nerwów na wodzy? Często wybuchasz, w najmniej przewidywalnych sytuacjach? Być może twoje problemy mają charakter zaburzeń nerwicowych. To choroba dotykająca coraz więcej osób, które w przeważającej mierze nie zdają sobie z tego faktu sprawy. Chcesz wiedzieć, czym właściwie są zaburzenia nerwicowe i jak można je rozpoznać, a później skutecznie leczyć?
Nerwicowe zaburzenia psychiczne
Nerwica jest tylko potoczną nazwą dla zaburzeń nerwicowych. Obecnie psycholodzy klasyfikują ją do zaburzeń lękowych. Nerwica obejmować może wiele rodzajów zaburzeń:
- fobie,
- reakcje na ciężki stres,
- zaburzenia adaptacyjne,
- zaburzenia występujące pod postacią somatyczną.
Rozpoznanie nerwicy jest trudne, ponieważ ma różne objawy, przyczyny i stopień nasilenia. Może pojawiać się incydentalnie, jako suma różnych symptomów lub trwać przez dłuższy czas. Dlatego najlepiej w przypadku podejrzeń związanych z nerwicą zwrócić się o pomoc do specjalisty, takiego jak ja. Psychoterapeuta odpowie na Twoje pytania dotyczące tego, czy masz nerwicę. Bagatelizowanie tego zaburzenia i błędne leczenie może powodować wiele negatywnych konsekwencji. Nerwica jest poważnym zaburzeniem, które powinno się leczyć, ponieważ wywiera ono wpływ na cały organizm człowieka.
Przegląd rodzajów nerwic i objawów nerwicowych
Czy nerwica objawia się tylko ?nerwami?? Ktoś jest rozdrażniony i wściekły bez powodu i od razu musi mieć nerwicę? Niekoniecznie. Oczywiście wściekłość i agresja wiążą się z nerwicą, ale z drugiej strony osoby mające nerwicę, mogą odczuwać przewlekłe zmęczenie, szczególnie o poranku.
Istnieje wiele różnych rodzajów nerwic, takich jak:
- nerwica histeryczna,
- nerwica neurasteniczna,
- nerwica natręctw,
- nerwica lękowa,
- nerwica wegetatywna,
- nerwicowe reakcje pourazowe.
Dla nerwicy histerycznej charakterystyczne jest to, że pacjent ucieka w chorobę somatyczną. Bywa silnie skoncentrowany na swoich doznaniach i na sygnałach płynących z własnego ciała. Objawy mogą być tu bardzo różne i występować z odmienną intensywnością. Pacjenci skarżą się na:
- niedowłady różnych części ciała,
- drżenie rąk i nóg,
- napady przypominające ataki padaczki,
- przejściową utratę wzroku i słuchu,
- problemy z oddychaniem i połykaniem.
Nerwica neurasteniczna może mieć postać hipersteniczną i hiposteniczną. Nerwica w typie hiperstenicznym związana jest z takimi objawami jak:
- zwiększona pobudliwość,
- wybuchy gniewu,
- zniecierpliwienie,
- napięcie emocjonalne.
Postać hiposteniczna nerwicy cechuje się:
- zmęczeniem porannym,
- nieustającym uczuciem znużenia,
- osłabieniem,
- kłopotami z koncentracją uwagi,
- zaburzeniami snu.
Nerwica natręctw to potoczna nazwa zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Obsesje są jej charakterystycznym objawem. Wiążą się one z występowaniem u chorych natarczywych myśli, nad którymi nie są w stanie zapanować. Odczuwają wewnętrzny przymus wykonywania pewnych czynności przez cały czas, na przykład mycia rąk. Napięcie u pacjenta udaje się zredukować poprzez dostosowanie się do pewnych rytuałów. Z czasem objawy mogą się nasilać, a kompulsywne wykonywanie określonych czynności zajmuje cały czas chorego.
Nerwica lękowa objawia się strachem przed różnymi rzeczami i sytuacjami. Pacjent może bać się o swoje życie, wojny lub jej perspektywy, może bać się zostać sam w domu, lub wręcz przeciwnie – wyjść poza bezpieczne mury mieszkania. Lęk trudno sprecyzować przy nerwicy lękowej. Chory boi się zawsze i nie ma okresów relaksu, kiedy czuje się po prostu szczęśliwy. Im bardziej lęk jest niesprecyzowany, tym jego nasilenie może być większe. Nerwica lękowa uniemożliwia często normalne życie człowieka.
Nerwice wegetatywne wynikają z życia w ciągłym stresie – długotrwałym i intensywnym, który całkowicie rozregulowuje układ nerwowy. Nerwica tego typu jest zaburzeniem w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych i z reguły dotyczy układu pokarmowego i krwionośnego
Nerwicowe reakcje pourazowe mają ściśle określoną przyczynę: traumatyczne przeżycie u chorego lub nagły wypadek. W wyniku tego pojawia się nerwica, która objawia się koszmarami czy natarczywymi wspomnieniami związanymi z przeżyciem. Chory zaczyna unikać sytuacji i osób, które kojarzą się z traumą. Nerwicowe reakcje pourazowe mogą objawiać się nadmierną czujnością, problemami ze snem, z koncentracją oraz nadpobudliwością.
Z czego wynika nerwica?
Istnieje wiele przyczyn występowania nerwic u pacjentów. Jako psychoterapeuta postaram się odpowiedzieć na pytanie, skąd takie zaburzenie wzięło się u Ciebie. Pierwotną przyczyną nerwicy mogą być urazy we wczesnym dzieciństwie. Do innych przyczyn zalicza się czynniki społeczne, związane z rolą w życiu rodzinnym i zawodowym, traumatyczne przeżycia czy stres.
Leczenie nerwicy
Musisz mieć świadomość, że leczenie nerwicy jest długotrwałe, ale możliwe do przeprowadzenia. Konieczne jest prawidłowe zdiagnozowanie, z jakim rodzajem nerwicy mamy w Twoim przypadku do czynienia. Jej wystąpienie akurat u Ciebie lub u kogoś z Twojego otoczenia nie jest czymś niespotykanym. Szacuje się, że co 5. osoba cierpi na nerwicę, a przyczyny jej występowania nie są do końca znane i jednoznaczne.